100 věcí které šetří čas, peníze nebo zlepšují zdraví. A mají větší návratnost než investice do ETF

Pokud jste na internetu pátrali po způsobech jak ušetřit čas nebo peníze, tak objevíte studnici neskutečných hovadin. Od marginálií jako ušetřit pár korun ročně za alternativu toaletního papíru po aplikace, kam jsme nuceni zadávat výdaje (což nás stojí více času, než peněz které celé počínání ušetří). Případně řadu pochybných gadgetů jako je krájítko na cibuli a upgrade drtiče na česnek.
Zkusil jsem si dát zadání a připravit 100 smysluplných věcí od několika korun po desítky tisíc, které mají v dlouhodobém horizontu pokud možno větší návratnost než akcie (8% ročně). Ať už v podobě ušetřeného času, zdraví (zlepšené životní a duševní pohody) nebo peněz.
Zadání jsem kombinoval i s návyky, za jejichž osvojení musíme zaplatit časem a úsilím, nikoliv penězi.
Pokud se budete chtít podělit i vy, budu rád za komentář.
Kancelář a práce (8)
- Nejlepší dostupné nástroje (u každého jiné – zedník, marketér) – každý potřebuje pro svou práci něco trochu jiného. Od pily a vrtačky po software a hardware. Princip je takový, že pokud nás něco živí a jsme v této oblasti nadprůměrně talentovaní tak investice do správných nástrojů se vždy vyplatí. Pokud bych měl ze 100 položek vybrat právě jednu, nejlepší, je to tato a bohužel nejde konkrétně specifikovat. Každý musí hledat sám u sebe. Nástroje jsou vždy jádrem naší práce, často je používáme a prakticky tu nelze prodělat.
- Investice do hledání příležitostí – největší ztrátou jsou příležitosti, které už dávno mohly být realizované. Jen kdyby o nich někdo věděl. Nedávno jsem si koupil několik kurzů o PPC a všechny je prošel, jen abych věděl jestli mi něco v mých postupech neuniká a našel jsem pár drobností, které zlepšují výkon. Někdy se dívám, jakým způsobem pracují jiní lidé a nebo jak to dělají v jiné zemi. Stačí číst, zpochybňovat, hledat a dívat se. Občas v postupech najdu vzorec, který si schovám pro sebe.
- Investice do kvalitní firemní prezentace a akvizice zákazníka – pořádný, funkční web. Odstranění zbytečných telefonátů dobrým FAQ. Rychlé načítání. Kvalitní webová argumentace a komunikace. Měření a vyhodnocování konverzí. Analytics, dobré SEO (např. nástroj Collabim s tím pomůže), PPC… cokoliv tímto směrem se vyplatí.
- Macbook, Iphone – Pro mě osobně game-changer, už bych nechtěl zařízení jiné značky. Extrémně snadné, efektivní a intuitivní ovládání – byť ano, dražší. Skvělá odezva, rychlost. Oproti Windows jsem úplně jinde a když jsem se vracel ke starému stroji, divil jsem se, jak jsem na tom kdy mohl pracovat. Na bezdrátové nabíjení a face ID jsem si zvykl opravdu rychle. Obrovskou výhodou je propojení jednotlivých zařízení. Kromě počítače a telefonu je na zvážení pořídit hodinky, noise-cancelling sluchátka (zlepšení soustředění např. v rušném provozu) nebo hlasového asistenta – každý to má trochu jinak a ne každý využije vše.
- Externí monitor – bez externího monitoru jsem mnohem pomalejší v jakékoliv činnosti. Představuje jednoduchý způsob jak si za pár tisíc zlepšit efektivitu v kancelářské práci o desítky procent.
- Genius Scan – aplikace pro telefon, která z foťáku dělá skener. Lehce tak spojím několik stránek, upravím je a odešlu na cloud během pár vteřin. Kvalita naprosto dostačující, papíry je ale dobré fotit na tmavém pozadí kvůli odlišení okrajů a správné fotogrametrii.
- Investice do zdravé kanceláře – vertikální myš, zvedací stůl pro práci ve stoje, pořádná židle která tolik nekazí záda, čerstvý vzduch. Sedavé zaměstnání je extrémně náročné právě na záda a mimo pravidelného protahování je každá investice do ušetřeného zdraví vítána.
- Zlepšení workflow a pracovních procesů mezi kolegy – zejména u jakýchkoliv opakujících se činností, které nelze automatizovat. To může obnášet např. aplikaci Alfred, která je vylepšením spotlight na Macu a zapsáním určité sady kláves rovnou hledáme na cílových webových stránkách nebo v souborech. Může obnášet klávesové zkratky, které určitý proces zrychlují. Jiný, lepší software – například přechod z Googláckého emailu na Em Client. Tu a tam je dobré se podívat, jestli je aktuální řešení stále to nejlepší vhodné. Důležité jsou i synergie – občas se nějaké softwary mezi sebou „kamarádí“, synchronizují a to se počítá. Ještě bych zahrnul jednu oblast, zejména pokud máte své zaměstnance. Občas se s kolegy podělím o nějaký tip jak něco dělat rychleji nebo lépe když s něčím zápasí, což se pozitivně odrazí na celém podnikání.
Investování, peníze (8)
- ETF, Portu > individuální dividendové tituly > bankovní fondy a produkty – investovat lze prakticky do čehokoliv. Z mého pohledu však pro malého investora vyhrávají nízko-poplatkové varianty, které nestojí žádný čas. Typicky nástroje jako ETF a pro začátečníka, který se tím nechce zabývat, tak Portu (ten má oproti ETF nevýhodu 0,24-1% poplatku navíc, což je dost). Dividendové tituly mají tu nevýhodu, že stojí nezanedbatelné částky na daních. Když jsem ze života odstranil stock-picking, zjistil jsem že mě stál desítky hodin času měsíčně a přesto jsem nebyl schopen překonat index nebo jen sporadicky na základě štěstí a nikoliv vlastních schopností. A co víc, odstranil jsem z rozpočtu řadu placených tipů a členství a ušetřené peníze raději posílal do nízkonákladových ETF. Bankovní fondy a další produkty jsou vůbec nejhorší alternativou a pokud plánujete investovat dlouhodobě kvůli obrovským poplatkům, stojí za to je zrušit a prostředky přesunout do výše zmíněných variant.
- Náhrada za investiční životní pojištění – Zrušit, pokud to ještě máte. Snad ne. Zřídit lze třeba DIP s úsporou na daních.
- Změna banky, zřízení spořicího účtu – migrace z Českých Spořitelen do nízkonákladových bank (mám Airbank) se současným zřízením spořicího účtu znamená rozdíl klidně 4-5 tisíc Kč ročně a je to změna hotová za jedno odpoledne.
- Odhlásit nepotřebné placené služby – Já vím, klasika. Ale jednou jsem neměl kde brát a začal jsem se poctivě věnovat cashflow a našel spoustu strašáků, kde se platí 1x ročně zanedbatelná částka, třeba 120 Kč. Typicky domény a některá členství. Kompletní revize a sepsání služeb na jedno místo mi přinesla vyšší stovky korun měsíčně.
- Udělat si podrobný rozpočet – Nejsem fanouškem aplikací kam si zadávám 30 Kč výdaje za jízdenky, ale každý by měl alespoň rámcově z dat za poslední 3 měsíce tušit rozložení nákladů v domácnosti a kolik zhruba přebývá. Podívat se na svůj život v číslech je nesmírně obohacující. Nemá smysl řešit mikro výdaje, ale vědět kam tečou největší peníze, proč a zda je to tak v pořádku je extrémně důležité.
- Finanční rezerva – mít ve správných situacích kam sáhnout je důležité, aby se člověk vyhnul zbytečně zatěžujícím dluhům.
- Naučit se zpracovat si daňové přiznání – umět daňově optimalizovat a vědět jak co řešit. Ať už se jedná o naše investice nebo pracovní život je extrémně důležité. Skrývají se tu velké úspory a i když asi málokdo z nás miluje daňové přiznání, znalosti navíc v tomto ohledu mohou ušetřit nemálo peněz. Poslední 3 body jsou 90% toho co považuji za finanční gramotnost.
- Zkusit si vyjednat lepší ceny – telefon, úvěr, další služby. Všude, kde je konkurence jsou (možná) i lepší ceny. Vydírání konkurencí nemám osobně vůbec rád. Zvlášť ne u živnostníků, které si najímám kvůli jejich manuální zručnosti – protože sám zručný příliš nejsem. Na druhou stranu, pokud existuje služba podobné té stávající a příliš mi na rozdílu nezáleží, proč ne.
Software a digitální život (14)
- ChatGPT – na podružné činnosti a texty se vyplatí začít používat umělou inteligenci. Její význam na úspoře času je zatím marginální, ale bude růst. Tady je to obor od oboru jiné. V těch hodně specifických, odborných a různých nikách se Premium nevyplatí, ale je hodně oborů, kde už ano.
- 1Password – správce hesel za cenu pár dolarů měsíčně ušetří mnoho času a nervů. Zároveň upozorní na bezpečnostní rizika v podobě opakování hesel. Vzhledem k tomu, že mé osobní a firemní přístupy tvoří dohromady asi 200 záznamů (a rostou) je to pro mě naprostá nezbytnost bez které si nedokážu představit svůj život. Obnova hesel třeba pro datovky každé 3 měsíce je příjemný bonus.
- Wise (TransferWise) – lepší měnové kurzy u zahraničních útrat na platbu kartou. Veškeré měnové konverze dělám přes Wise a pokud má někdo příjem v zahraniční měně, je to pár tisíc korun měsíčně k dobru do rodinného rozpočtu oproti směně v tradiční bance za velmi málo práce a času. Alternativně lze volit Revolut nebo Curve. Bez jedné z těchto karet si nedovedu představit cestování. Vedení účtu je zdarma, platí se jen drobný poplatek za úkony. Skrze referral odkaz je i fyzická karta zdarma.
- Airtable – databázová aplikace s možnostmi IFTTT (If this then that). Může sloužit jako jednoduchý CRM systém nebo jako evidence zakázek pro jednotlivce s automatizovanými pravidly a upozorněními. Aplikoval jsem Airtable v naší firmě a šetří nám desítky hodin času měsíčně a to především neperspektivní prací, kterou lze automatizovat. Minimalizuje chyby a vytváří automatické reporty a kolegové na nic nezapomínají. Já je nemusím tolik kontrolovat.
- Make, Zapier, IFTTT – vše, co lze automatizovat stojí za investici a za naučení. Pokud jsou finance na pořízení aplikace alespoň rovny ekvivalentu času v penězích osoby, která činnost vytváří – je to jasná volba. Automatizace je způsob páky a možnost jak s malým lidským kapitálem zvládnout více, než by kdo čekal. Je to jediný způsob, jak může menší a potenciálně slabší tým zvládnout přesilu v podobě mnoha hůře organizovaných lidí.
- DuckDuckGo – za mě jeden z nejlepších vyhledávačů. Přidanou hodnotou je soukromí, ale také rychlost které lze dosahovat s použitím funkce !bang. Se správnou zkratkou lze hledat rovnou na cílových stránkách – například „!mapy Liberec“ vyhledá na mapy.cz Liberec. O této funkci a vyhledávači DuckDuckGo jsem již psal.
- Feedly – Sleduje RSS kanál webů a automaticky notifikuje nové články zadaných autorů a rovnou je vloží do čtečky. Lze si tak agregovat vlastní zprávy složené z věcí a webů, které vás opravdu zajímají. Feedly šetří spoustu času který by jinak musel člověk věnovat procházením webů. Placená verze umí sledovat klíčová slova z různých webů a může sloužit i pro průzkum trhu a zpráv na jedno určité téma. Celkem to využívám v práci.
- Dropbox – Používáme ve firmě placenou verzi. Dříve jsme měli fyzický server a Dropbox funguje lépe a šetří čas se správou dat. Data jsou hned po ruce, automaticky zálohována. Pokud někdo něco podělá a soubory smaže nebo přepíše, je k dispozici historie, ze které lze správnou verzi vyšťourat. (alt. Google Disk, OneDrive). Za mě už také prakticky nutnost / startovní čára.
- Fakturoid / automatizace faktur – Dřív jsem jako OSVČ fakturoval tak, že jsem si připravoval faktury v Excelu, protože je k dispozici zdarma. Všechna data jsem ručně vypisoval a vytvořením faktury strávil i 10 minut. Fakturoid umí totéž za 2 minuty času a navíc připraví podklady pro daňové přiznání. Jsou to nějaké drobné peníze měsíčně, na druhou stranu, já se podružnostmi jako vypisováním údajů do faktur již nechci zabývat, tak to zaplatím rád.
- Lepší prohlížeč – na internetu strávíme většinu času. Mě se dobře pracuje s browserem Arc, který má dobře promyšlený systém záložek a pohodlně se přesouvám v historii z telefonu na PC. Velmi dobrý je také Brave, který je zaměřený na soukromí. Obecně ale dává smysl si projít nabídku prohlížečů a vybrat si takový, který nám padne na míru.
- Poznámková aplikace (Notion, poznámky na Macu) – mít systém strukturovaných poznámek (dle témat) s problémy, které už jsem někdy řešil mi pomohlo ušetřit hodně času. Třeba 1x za rok děláme osvědčený bramborový salát. Nebo 1x za 2 roky v práci narazím na vzácný problém, který už si nepamatuji jak jsem jej řešil. V poznámkách si dohledám postup a které zakázky se v minulosti týkal. Obecně jsem také zastáncem toho nosit v hlavě co nejméně věcí a poznámky mi s tím pomáhají. Když v práci řeším komplexnější problém – nový systém, web – automaticky zakládám složku s poznámkami a vracím se k ní.
- Deepl – strojové překládání na velmi dobré úrovni, často je používám a šetří mi hodně času.
- Saas -> jednorázový poplatek – Hodně softwaru funguje na principu pravidelných plateb. Ne vždy si lze samozřejmě zakoupit smysluplnou variantu softwaru jednorázově, ale někdy ano. Já třeba vím, že nepotřebuji plný Photoshop s měsíční platbou, ale postačí mi například Pixelmator Pro, který jsem koupil jednorázově za 600 Kč. Pokud jednou za čas otevírám AutoCAD, pravidelná platba se mi jistě nevyplatí a vyplatí se například levnější, jednorázový ProgeCAD.
- iWatch – zmiňuji je v článku několikrát, tentokrát v souvislosti s možností nahlížet na určitý typ dat a to rychle. Počasí, cena SP500, cena Bitcoinu.. prohlížení na internetu má vysokou časovou náročnost. Naopak widget umožní zobrazit požadovaný typ dat a zároveň nedovolí se úplně někde začíst a ztrácet čas.
Kuchyň (11)
- Vařit si doma – ano, hodně lidí říká, že se to nevyplatí. Argumentace ve smyslu no přece nebudu vařit, když je tu řada dovážkových služeb a já místo času stráveného vařením můžu pracovat. Za mě je vaření skvělá odpočinková činnost, dělám to rád a dostal jsem se na úroveň, kdy mě jen tak něco dovezeného neuspokojí / udělám to líp. Vím přesně co do jídla dávám, vím přesně co mi chutná a porci uvařím za třetinu ceny v restauraci, i méně.
- Kvalitní keramické pánve, hrnce – pánev, hrnce a talíře přijdou do kontaktu s každým jídlem. Nechcete tři věci. Jíst odlupující se teflon, strávit mládí s drhnutím starých pánví a chcete mít kvalitnější a lépe připravené jídlo. Dobré nádobí a nástroje jsou základ kuchyně a obecně dobrou investicí. Mám rád vaření a s dobrou pánví mě baví víc.
- Další nástroje do kuchyně – hlavně ty, které se používají nejvíc nebo nejdýl – typicky alespoň pár pořádných nožů, dobrá škrabka, louskáček na ořechy…
- Kávovar / příprava kávy – pokud jste stálým návštěvníkem kavárny, tak si filtr doma připravíte s 30% běžné ceny, kterou zaplatíte venku. Je to i celkem dobrý rituál a součást dne. Já jsem jinde a kofein už více není součástí mého života. Nicméně přehodnotit vztah ke kávě dává finanční smysl a u pravidelných konzumentů řeší tisíce korun měsíčně. Existují i věci jako znovu-použitelné papírové filtry, my je nepoužíváme.
- Tvaroh > mazadla na pečivo – prakticky cokoliv co se maže na pečivo stojí extrémní peníze v poměru k množství. Není výjimkou, že 100g -150g balení stojí stejně jako půl kila tvarohu. Jarní cibulku si tam umím vmíchat taky. Tyhle produkty moc nekupujeme.
- Papiňák, recepty z jednoho pekáče – vařit si doma lze třemi způsoby. Buď se mazlíte se svíčkovou, lasagni či kohoutem na víně a chcete si pochutnat. Dále můžete řešit rychlé jídlo, všichni to občas známe – špagety, knedlík ve vajíčku. Nebo na to jdeme chytře, uděláme si přípravu kterou naházíme do jednoho hrnce nebo pekáče a pak to necháme „samo dělat“. Abych tak uvedl příklad. Hodně lidí možná překvapí tento recept na špagety z pekáče, které nemusíme předvařovat ve vodě. Výborné jídlo, nutričně si lze modifikovat a realizace šetří čas i peníze na energie.
- Naučit se používat mrazák – u nás si třeba předkrajujeme zeleninu z několika kilo zeleniny na kostičky abychom měli rychlou polévku kdykoliv je třeba. Zamrazujeme vývar a jednou za čas nakoupíme maso od farmáře ve velkém. Prakticky nekupujeme malé dávky masa. Zbytky ze zeleniny, košťály apod. se dají zamrazit a použit na vývar místo prefa kostek.
- Naučit se nakupovat vetší množství potravin a skladovat je – mít ve sklepě 50 kg brambor, XX konzerv od každého druhu, pasaty, těstoviny. Koupit si levněji 10kg masa a to zpracovat a naporcovat. Tohle nás naučil Covid. Výhodou, i když se to nezdá je úspora času a hlavně peněz, člověk méně chodí do krámů pro drobnosti.
- Nakupovat přes Rohlík – případně alternativy. Šetří čas a námahu, přičemž cenově se jedná o lehce dražší způsob nakupování. U nás kombinujeme, protože ne všechny potraviny z rohlíku nám vyhovují.
- Google Keep – tohle není překlep, aplikaci používáme hlavně v kuchyni a při nákupech jako sdílený lístek na nákupy. Když něco dojde, dáme to do Keepu a nemusíme na to myslet. Kdo jde zrovna kolem obchodu to může koupit.
- Kuchyňská folie s řezačkou – už nespočítám kolikrát se mi tenhle materiál zamotal do sebe krátce po vybalení. V Globusu se dá koupit pořádná role i s řezačkou. Výborná a praktická věc, kterou lze ovládat jednou rukou a šetří hlavně nervy.
Návyky (11)
- Přestat jíst junk-food a sladké – prostě jako když utne, fakt je to k ničemu. Škodí to zdraví, stojí to peníze a roste váha a riziko dalších onemocnění. Chuť na sladké je často způsobena nedostatkem bílkovin a špatným jídelníčkem. Tělo i pleť vám poděkují. Ani nezmiňuji kouření a alkohol. Jednu z těchto věcí do sebe láduje každý druhý a stojí za to věnovat jim pozornost a odnaučit se je. Tělo vám poděkuje a budete se cítit lépe.
- Naučit se pít čistou kohoutkovou vodu – případně čaje. Sladké pití, džusy, Coca-coly jsou další zbytečnost. Jakákoliv investice do úpravy pitné vody je opodstatnitelná. PETky nedávají smysl (pokud je kvalita vody ve vašem okolí dobrá), zbytečný odpad a náklad.
- Odstranění informačního šumu – jsme zahlcení informačním bordelem, reklamou a kravinami. Dobrým návykem je přestat sledovat zprávy, sociální sítě, komentáře. Místo toho se raději vyplatí věnovat čas vlastním problémům a svému životu. My třeba nemáme ani televizi (pořád se nám lidi diví jak sakra koukáme na sport, no nekoukáme, sport raději děláme). Nesleduji žádnou sociální síť a ty na kterých jsem a mám tam kontakty jsem si omezil o rozšíření News feed eradicator. To jednoduše vypne úvodní zeď a dělá sociální síť absolutně neatraktivní (člověk musí hledat co sám chce a nic mu není podbízeno). Spousta lidí si řekne – jasně to znám, dál. Ale skutečně vypněte sociální sítě a získáte hodiny času denně. Na cokoliv.
- Gaming – odstranil jsem hry z mobilu i z PC. Zkrátka a dobře, nic to nepřináší.
- Odstranění notifikací – souvisí s předchozím tématem, notifikace jsou často odpad kterým se vás technologie dožaduje. Věnujte nastavení mobilu a PC tak, abyste viděli co nejméně vyskakujících věcí, zvuků a informací. Zvlášť toxické jsou konverzace, kdy jeden z lidí napíše celé skupině a všichni se navzájem vyrušují. Jediné, co si zaslouží notifikaci (vyzvánění) je telefon a sms. Touto úpravou si děláte z PC a telefonu nástroj, který čeká až ho použijete. Ne ten, který vás k používání sám vyzývá.
- Unsubscribe – udělat si z mailu tiché místo plné pokud možno relevantních informací je krásná věc. Plevel bude vždycky, dobrý návyk je používat podmíněná pravidla pro poštu, když přijde nový bordel. Případně Unsubscribe.
- Website blocker – některé weby se vyplatí rovnou zablokovat celé. U mě třeba Twitter, který je sice plný chytrých, ale zároveň extrémně toxických a konfliktních lidí kteří mají na každé téma názor. Idnes a Novinky jsou absolutní žumpa a komentáře zrovna tak. Bohužel jsem tam chodil dříve a návyku se úplně nezbavil, proto jsem si web trvale zablokoval. Mezi nejtoxičtější místa internetu patří sociální sítě a na piedestalu stojí Tik Tok. Člověk žije v době, kdy je obklopen zajímavými věci – ano vážně je zajímavé číst fakta nebo koukat na krátká vydestilovaná videa. Zásadní je ale otázka, zda člověku po vypnutí sociální sítě něco užitečného zůstane napořád. Většinou to tak není, zajímavých je miliarda věcí na téhle planetě. Potřeboval bych stovky životů abych vyzkoušel všechny zajímavé věci. Je dobré si zvyknout na pocit, že zajímavé je málo. Důležité je naplňující.
- Číst a konzumovat kvalitní zdroje – knihy, články. Informace k tématu a problému, které zrovna řeším. Extrémně důležitá je osobní zkušenost daného člověka v nějakém tématu, pokud o něm píše či mluví. V omezené míře lze i podcasty, ale ty mají velký nešvar v tom, že jsou dlouhé a spíše než faktických informací je to názorová onanie jednoho člověka a moderátora, který má sklony volit otázky tak, aby ještě více potrhl dobré stránky zpovídané osobnosti.
- Google kalendář – schválně nedávám do kanceláře, protože skrze Google kalendář si organizujeme i záležitosti doma. Organizujeme čas na dlouho dopředu, třeba 2, 3 měsíce. Pro nás absolutní nutnost.
- Vlastnit méně věcí – každá věc vyžaduje určité množství času na organizaci a úklid. Bere nám energii a možná už ji dávno nepotřebujeme. Štíhlá domácnost je dobrý návyk.
- Knihobot – k předchozímu tipu přidávám ideální portál na prodej knih, stačí nafotit, strčit do krabice a odeslat. Knihu lze prodat na online tržišti i za několik stovek Kč. Tímto způsobem jsme získali několik tisíc Kč, které jsme dali malé do ETF a vyklidili si knihovnu.
Koupelna (4)
- Perlátory – zmenšují průtok vody, šetří množství zejména teplé vody na mytí. V bytě je však dobré mít alespoň 1 kohoutek bez perlátoru pro napuštění většího množství vody. Prodává např. Econea. Teoreticky do této sekce lze zahrnout i WC stop, ale důležitější je spotřeba teplé vody než studené, považuji to tedy spíš za marginálii.
- Úsporné sprchové hlavice a hadice – opět šetří množství a hlavně průtok teplé vody. Chce to vybírat, ne všechny hlavice jsou vhodné a nižší průtok je poznat. Nám se osvědčila Econea.
- Mýdlo > sprchové gely – součástí sprchových gelů je voda. Mýdlo na tělo a vlasy je úspornější a déletrvající varianta. Při nákupu na Econea je k dispozici mýdlo s rozložitelným papírovým obalem, což může uspokojit i vašeho vnitřního eko nácka. Celkově upřednostňuji pevné varianty nad tekutými (mýdlo, šampón, deodorant). Déle se opotřebovávají a vyhovují mi více. Tady si vybírám čistě na základě toho co mi vyhovuje.
- Domácí čistící produkty – Ocet, citronová šťáva, jedlá soda, sůl. Sem spadají různé bezobalové a domácí receptury na mýdla, svíčky apod. Nemá smysl hrotit finanční úsporu, ale pokud to někoho zároveň baví dělat, dává to smysl.
Domácnost (10)
- LED žárovky – asi není třeba dále komentovat, součást každého rozumného seznamu. Ceny energie tvoří velkou část nákladů každého bydlení, náklady na osvětlení jsou do 10% této položky. Není to moc, ale je to položka, kterou lze za pár stokorun výrazně ovlivnit.
- Kvalitní matrace – jedna z nejlepších investic vůbec – do našeho spánku, regenerace a odpočinku. Dává smysl řešit kvalitní matraci, polštáře, chránič. My máme i prodlouženou a širokou postel, prodloužené přikrývky z pravého peří. Na léto lněné povlečení. Cokoliv pomůže lepšímu spánku se počítá.
- Zatemňovací závěsy – spaní v absolutní tmě vyhovuje nám i naší malé. Žaluzie (zvlášť ve městě) jsou slabý odvar pořádného zastínění. To nám umožňuje také držet podobnou dobu, kdy chodíme spát a v době, kdy je ráno světlo se nebudíme brzy.
- iWatch / měření spánku – smysl dává jakékoliv měření spánku a kondice. Ale hlavně z dat dělat i závěry, možná sami dojdete k tomu že pití kávy či alkoholu vůbec není to pravé ořechové.
- Ochrana před modrým světlem – jako iPhone, tak Mac umí po setmění redukovat úroveň modrého světla. Případně pomůže doplněk pro Windows i iOS – f.lux. Zajímavé jsou brýle i žárovky s červeným světlem – my máme v bytě 2 a v momentě kdy je po setmění, tak je zapneme. Skrz e-shop Jako dřív je to i poměrně cenově dostupná záležitost. Praktičtější jsou žárovky které volí teplotu světla dle denní doby automaticky. Po nějaké době zjistíte jak jsou někteří lidé vůči sobě necitliví a pálí si to do očí plnou intenzitou z mobilu v 5 ráno. Hodně stránek má bílé pozadí, celkem dobrou volbou jsou také doplňky do prohlížečů na bázi Chrome, které invertují barvy a vytváří na zapnutí tmavý režim. Prohlížeč Arc, který jsem zmiňoval dříve to umí udělat pro web trvale úpravou css stylu.
- Robotický vysavač – docela dobrá věc, kterou s malým dítětem oceníte dvojnásob. Nevýhodou je, že si docela rychle zvyknete na standard úklidu a uklízíte častěji.
- Chytré zásuvky a časovače – přes chytré zásuvky (redukce) Tapo na noc vypínáme veškerou technologii v domácnosti. Tiskárnu, pracovní stůl, vysavač, wifi router a další. Časovače pak obstarají další úsporu. Vše automatizováno, netřeba nic dalšího řešit.
- Pantofle a mikyna – máme podlahové vytápění, chlad je nejvíce cítit od nohou, takže nosíme pantofle (zdravotní Peter Legwood) a teplota mohla jít o 2 stupně dolů, aniž by to bylo cítit na komfortu. V ložnici máme dva okruhy a zapínáme jen jeden, napůl, protože rádi spíme v chladu. Obecná poučka říká, že 1 stupeň dolů = 6% nákladů. Pochopitelně se bavíme o průměru teplot v domácnosti a je to o nastavení – v koupelně a pracovně máme pořád stejně, zatímco v ložnici ne. A je to také o komfortu, pod určitou úroveň se jít nevyplatí i kvůli zdraví nás všech. Chození v trenkách a v místnosti 28 je druhý extrém.
- Investice do domu / bytu – Bylo by na samostatný článek, nevýhodou je vyšší cena investic. Tepelné čerpadlo, zateplení objektu, výměna oken, podlahové vytápění, rekuperační jednotka, solární panely. Výhodou těchto investic je, že mají prakticky jistou a předem spočítatelnou návratnost.
- Výměna starých spotřebičů – hlavně těch, které běží neustále a investice do kvalitnějšího spotřebiče s lepší spotřebou se vyplatí. Návratnost ale bývá dlouhá, protože pořizovací cena spotřebiče je vysoká a úspora bývá v malých řádech.
Zahrada (5)
- Zahrada – samotná zahrada může být zdrojem zeleniny, ovoce. Může být zdrojem odpočinku i radosti. Hodně lidí z města říká, že čas strávený na zahradě se finančně nevyplatí. Podle mě je fakt kravina přepočítávat každou položku v životě na peníze a to zda se vyplatí či nikoliv a na vše jen „vydělávat“. Být na čerstvém vzduchu a něco si sám vypěstovat může dávat smysl, zvlášť pokud to člověka baví a naplňuje.
- Kvalitní sekačka – pokud sekám 6x do roka, je fajn na to mít stroj se kterým to zvládnu rychleji. Nemůžu úplně říct, že je to činnost která by mě bůhvíjak naplňovala.
- Kvalitní nářadí – cokoliv od Fiskars – nedám na ty věci dopustit, sekera, nůžky, pila, hrábě, rýč, hrablo. Věci, které jsou kvalitní, ne úplně drahé a jsou snad nesmrtelné.
- Drtič větví – věc za pár tisíc korun. Každý rok střiháme stromy a materiál můžeme hodit na část záhonů jako ekvivalent borky. Ušetří to jízdu s bioodpadem, pro materiál i nějakou trochu peněz.
- Kompost – nemá smysl hlouběji komentovat. Bio tvoří velkou část odpadu v popelnici, takhle máte na zahradě hromadu žížal i upgrade pro půdu každý rok zdarma.
Osobní rozvoj, skilly (12)
- Meta dovednost – nejdůležitější skill jaký si může člověk osvojit je nahlížet na svůj život trochu jako kritický umělec. V čem se cítím dobře, v čem nikoliv. Co se vyplatí zachovat, co pozměnit a co úplně vyškrtnout. Co dělám ze setrvačnosti a jenom proto, že „se to tak dělá“? Zkrátka mít aktivní spoluúčast na svém životě, znát své chyby, limity i dobré stránky. Vědět co mi dělá dobře a co nikoliv. Z této vlastnosti a znalosti pak vlastně vychází vše ostatní v této sekci.
- Psychoterapie a koučování – vše, čím si v životě procházíme má společného jmenovatele a tím jsme my sami. Vyřešení problémů v určité oblasti života nebo rozuzlování složitého tématu se automaticky promítne pozitivně i v ostatních oblastech našeho života. Sebepoznání je dle mého názoru jedna z nejlepších investic. Je to přesně to, co splňuje kritérium „investice sám do sebe“.
- Mentoring – kupoval jsem firmu a při té příležitosti měl vedle sebe mentora, který mi zodpověděl jakoukoliv moji otázku. Kterému šlo o mé dobro, stejně jako o jeho. Jeho rady jsem poslouchal rok a byl to i rok, kdy jsem se i nejvíce profesně posunul. Dnes už mám na spoustu věcí trochu jiný názor a je to tak v pořádku. Každý den ale čerpám ze studnice vědomostí, která nebyla moje. Byla to obrovská výhoda do začátku a najít si dobrého mentora může být velmi cenné.
- Cvičení – je extrémně podceňované. Něco co všichni víme, ale málokdo to pravidelně dělá. Je to jeden ze způsobů jak si statisticky prodloužit život. Jak získat delší časový horizont pro naše peníze ale především způsob, jak si zvýšit kvalitu života nyní i na stáří. Nemálo lidí, kteří řeší peníze a investování má přitom prací zhuntované tělo – to je extrémně krátkozraké. Já cvičím 15 minut denně, skákáním přes švihadlo. A pak 2x týdně – Tai chi + společenský tanec. Není potřeba drtit posilovnu, důležitá je konzistence.
- Správné dýchání a meditace – správně dýchat (i při zátěži) nosem a jazykem přilepeným na horní patro. Úsporné dýchání nosem má obrovské benefity, které jsou nad rámec tohoto článku. Meditace je způsob jak zpomalit a najít si cestu k sobě. Je to možnost, jak se o sobě dozvědět zase o něco více a jak přijít na nějaký nový vzorec nebo udělat posun v trochu jiné životní oblasti. Obojí je extrémně podceňované.
- Čtečka e-knih, knihovna – už jsem zmínil kvalitnější texty a literaturu. Ještě bych rád vyzdvihl jiný přístup ke knihám – e-knihy, půjčování e-knih či starou dobrou knihovnu. Ne vše je zkrátka potřeba kupovat. Nebo kupovat za plnou palbu i s papírem. Dle mého názoru jsou však e-knihy oproti papírovým variantám stále velmi drahé.
- Učit se nový jazyk – 1000 slovíček = 80% porozumění textu, 3000 slovíček = 90% úroveň porozumění textu. Slova jsou základ, já používám aplikaci Anki a ChatGPT pro vygenerování csv v určité obtížnosti.
- Investice do nových schopností – vaření, soft-skills, kancelářské dovednosti. Něco málo lze odkoukat na Seduo.cz, kde se dá koupit přístup nebo jednotlivý kurz. Ale daleko lepší studnicí je…
- Youtube Premium – už jsem naznačil, co si myslím o sociálních sítích. Tady je jedna výjimka, která potvrzuje pravidlo. Youtube považuji za nejužitečnější sociální síť a často tam najdu nějaký zajímavý návod nebo řešení problému (ale člověk musí dost filtrovat, jako všude). Reklamy bych mohl zablokovat Adblockem, ale tady to dělat nechci. Pokud hledám řešení konkrétního problému, nejlepší odpovědi nacházím buď na Youtube nebo na fórech.
- Vytvořit si vedlejší podnikání nebo jiný projekt – prakticky jedna z top věcí, kterou lze udělat je vytvořit si boční příjem nebo vedlejší podnikání k hlavnímu pracovnímu poměru. Je prima mít 5000 Kč měsíčně „navíc“. Ale zejména se člověk naučí spoustu jiných věcí, které jsou potřeba k rozběhnutí takového podnikání. Vedlejší byznysy se většinou točí kolem nějaké malé niky, třeba vášně a tak se velmi často jedná i o příjemně strávený a užitečný čas. Nezřídka dochází také k tomu, že lidé odchází ze zaměstnání aby se naplno věnovali svému podnikání. Zkrátka takové počínání má hodně pozitivních důsledků a jakákoliv investice tímto směrem člověka bohatě odmění. Zatímco v zaměstnání máme tendenci zakrnět, (mikro) podnikání člověka honě rozvíjí. Stalo se to i mě, chodil jsem do práce, vybudoval jsem si bokem malé podnikání a pak z práce odešel.
- Zuby – až budete příště trpět u zubaře, tak si vzpomeňte na tento bod. Oprava zubu sice stojí nemalé peníze, ale investičním pohledem byste jen těžko hledali místo blíž člověku, které slouží každý den dobrému účelu. Dát si dohromady zuby, koupit si správné nástroje o jejich péči a opravdu se o ně starat je dobrá investice.
- Networking – poznávání nových lidí může být rovněž zajímavou investicí. Tu a tam si koupit lístek na zajímavou konferenci a dát se s někým do řeči může mít nečekané konsekvence. Píši to jako člověk, introvert, který zorganizoval 5 srazů lidí, kteří se předtím neznali a kterému to v mnohém změnilo vnímání. Přátelství a navazování známostí nemusí mít nutně finanční důsledky. Věci se vracejí mnohdy nečekaným způsobem. Ostatně jen díky networkingu a tomu že jsem byl otevřený jsem dostal možnost odkoupit fungující podnikání i s mentoringem.
Ostatní (10)
- Plátěná taška, batoh – řada lidí v obchodech kupuje zbytečně tašky. Nedává smysl chodit s malým bannerem obchodu po městě a ještě za něj zaplatit.
- Brandové oblečení – už léta nenosím nic jiného, než jednobarevná trika. Ono to má primárně jiný důvod, a to, že na těle nesnesu žádný větší potisk. Nemám žádnou velkou lásku k brandům, vlastním pár lepších košil, oblek, lepší džíny ale zbytek šatníku je jednoduchý.
- Znovupoužitelná láhev na vodu – nekupovat zbytečně vodu.
- Používat MHD – bývá mnohdy překvapivě podobně rychlou alternativou k autu s možností pracovat nebo se něco naučit. Za 200 Kč ve vlaku máte skoro plnohodnotnou kancelář. V době psaní článku IN25 stojí okolo 1000 Kč / 3 roky a při včasném nákupu je sama o sobě investicí, která se mnohonásobně vrátí. Řada lidí se dle mého názoru obejde úplně bez auta.
- Alternativní doprava – ne vždy a všude to lze, ale namísto dojíždění do práce autem lze volit např. kolo. Člověk si tím trochu nuceně najde čas udělat něco i pro své zdraví.
- Jednorázové / roční vstupné – Opět ne vždy a všude jde, ale s malou chodíme minimálně několikrát do roka do ZOO ve městě a roční vstupné se prodává prakticky za 1,5-2 násobek jednorázové vstupenky. Totéž botanická a další místa.
- Rodinné členství – ať už Office 365, Spotify nebo další bývá pro 5-6 lidí. Fajn nápad je opravdu těch 5-6 lidí mít a podělit se s nimi o službu i vyúčtování.
- Slevové portály – osobně nemám moc rád, neumím na to myslet a když si něco koupím, tak protože to potřebuji. Ale slevy jsou součástí i Airbank aplikace a minimálně v době Vánoc se vyplatí je projít. Člověk nakupuje na různých e-shopech kde není normálně moc aktivní. Případně kolegové ve firmě využívali affiliate program na Booking, když někdo z nich někam cestoval. Byl to způsob jak zlevnit pracovní cestu o provizi z konverze.
- Práce s dárky – ať už na Vánoce nebo jindy je dobré dávat a dostávat to co je potřeba. K tomu mohou sloužit různé aplikace pro veřejné seznamy dárků s rezervací. My to využíváme hlavně pro malou a když dostane peníze „aby si něco koupila“, většinou koupíme buď nějaké oblečení nebo částka putuje na její investiční účet.
- Zdravotní pojišťovny – tu a tam jde získat nějaké peníze zpět. 500 Kč na pohyb, 5000 Kč za 10 sezení u psychoterapeuta. Na ulici to člověk nenajde. Většinou stačí jen někam nahrát účtenku/fakturu a je to.
Osobní (5)
Zakončím trošku osobně.
- Konkrétní knihy – Z knih mě nejvíc posunuly Atomové návyky. Hodně mi dala knížka Faktomluva a hodně mě bavilo číst Kmotra nebo českou knižní sci-fi sérii Algor. Tyto knížky mám nebo aktivně sháním i fyzicky, protože je prostě chci mít a mám k nim vztah.
- Největší edge – Způsobů a metod jak něco o trochu zlepšit je hodně. Většinou si vybírám ty, u kterých je největší efekt posunu vpřed. Pokud se mi něco zrovna nechce řešit, vyberu si jednodušší problém. Nikdy neřeším 2 věci najednou.
- Být člověkem, který chce sám se sebou žít – jasně, že existuje hromada zkratek a cest které vedou k rychlým výsledkům. Nicméně, chtěli byste pak žít sami se sebou?
- Vybírat si dobré lidi kolem sebe – náš čas je vzácný a pravidlo 5 nejdůležitějších lidí vám zpravidla obsadí partner a děti. Následují lidi se kterými podnikáte či důležití kamarádi nebo lidi, kteří vás někam posouvají a ovlivňují. Všechny tyto lidi je dobré si pečlivě vybírat, znát jejich limity a místa, kde je dobré si vzít radu k srdci a kde nikoliv. Důležité ale je těmto lidem i dávat a posouvat je, když to chtějí, protože jakýkoliv posun, který se odehraje posune i vás.
- A konečně 100. Nejdůležitější investicí jsou naše děti a jejich vzdělání (tím mám na mysli hlavně to, co dostanou od rodičů do nějakých 4-6 let věku, jestli se jim ten rodič věnuje a nebo jestli jim strčí tablet). To jak vychováme naše děti se promítne zpětně na našem životě. První roky na tom sehrávají klíčovou úlohu. Hodně lidí v ČR řeší finanční gramotnost, prestižní základní, střední a vysoké školy. Kam se dostanou a nedostanou skrze přijímačky. Ale to úplně elementární včetně těhotenství do 4 let pomíjí.
Tohle bylo 100 způsobů investování mimo tradiční cesty. Můžete začít třeba už v 15 letech a přitom každý tip může přinést do života o trochu více financí, času nebo zdraví. Článek budu průběžně dále doplňovat a měnit.
Co uděláte s větším množstvím času nebo ušetřenými penězi je už na vás. Jakmile je člověk mimo stádium ohrožení svého cashflow a má pod kontrolou svůj čas, začne si vážit trochu jiných atributů – klidu, soukromí, bezpečnosti nebo třeba i rodinné pohody. Jsou to samozřejmě věci, které také stojí za investici, ale tu už děláme s jiným vědomím než trochu „tupě“ vydělat peníze nebo čas.
Kvalitní ETF bych každopádně nezatracoval. Investování je jeden z nejúžasnějších návyků které znám. Dá se škálovat a složené úročení, resp. exponenciální růst po čase překvapuje i ty nejzkušenější matadory.
Lukáš